Kraj: Královéhradecký kraj | Okres: Jičín | Město: Nová Paka | Lokalita: Nová Paka

Ubytování v Nové Pace

Česká č.p. 1649, 50901 Nová Paka 0.7 km od centra Nová Paka
Kapacita 7 lůžek
Ubytování již od 140 Kč
Obecný Nová Paka leží na hlavní silnici E16 asi 100 km od Prahy směrem na Špindlerův Mlýn, spojující turistické oblasti Českého ráje a Krkonoš.
Rozkládá se v údolí potoka Rokytky a tvoří přirozenou vstupní bránu do nejvyšších českých hor Krkonoš. Je obklopena hustými převážně jehličnatými lesy a okolní vrchy dosahují výšky až 600 m n.m.
Autobusové nádraží ve vzdálenosti asi 0,5 km. Vlaková stanice Nová Paka – Město asi 300 m
Ubytování


2
jednolůžkové pokoje

1
třílůžkový pokoj

1-2
přistýlky

Společná
jídelna s plně vybavenou kuchyní

Společenská
místnost

Parkování
na pozemku v místě

Volný čas

Historie:

Dnes téměř desetitisícové město vzniklo na přelomu 13. a 14. století, jako ochranné město pánů kumburských, sídlících na nedalekém hradě Kumburku. Tento podhorský kraj nebyl nikdy bohatý, lidé se zde živili zemědělstvím a řemeslnou výrobou, hlavně tkalcovstvím. Nová Paka patřila ke kulturně vyspělým místům a čilý společenský život dal vznik mnoha spolkům. Narodila se tu celá řada vynikajících osobností, vzpomeňme například rodinu Suchardů (Stanislav Sucharda –pomník F. Palackého v Praze, Vojtěch Sucharda-obnovitel apoštolů pražského orloje, spolupráce na sochařské výzdobě svatovítské katedrály v Praze.)Bohumil Kafka-autor jezdecké sochy Jana Žižky v Praze, malíři- Josef Tulka, bratři Čílové, sochař Ladislav Zívr a celá řada dalších významných osobností politického a kulturního života.Nejvzácnější stavební památkou ve městě je barokní klášterní chrám „Nanebevzetí Panny Marie“, postaven v 18. století duchovním řádem sv.Františka z Pauly. Tento chrám svým řešením patří k nejpokrokovějším stavbám pozdního baroka u nás. V novorenesančním Suchardově domě se sgrafitovou výzdobou je dnes městské muzeum se zajímavými sbírkami a stálou expozicí historie města. V blízkosti muzea je i „Klenotnice drahých kamenů“. Oblast Novopacka je známa svými nálezy drahých kamenů-achátů, ametystů, jaspisů. Nálezy zkamenělých dřevin araukaritu jsou odhadovány vědci na stáří 250 milionů let. Najdete tu i stálou expozici spiritismu, jehož byla Nová Paka na počátku minulého století centrem.


Kultura:

Kino,
městské kulturní středisko, muzeum - Suchardův dům, klenotnice.

Zřícenína
hradu Kumburk

Hrad
Pecka

Diskotéka
Pecka

Množství
restaurací a barů.


Turistika:

Nová Paka je výchozím místem pro cesty do Českého ráje i do Krkonoš. Značené turistické stezky se rozbíhají do všech směrů. Roubené podkrkonošské chalupy, farní kostel na náměstí, dřevěný kostelík, převezený z Podkarpatské Rusi. Můžete navštívit hluboké lesy Sýkornice s vodopádem,Staropacké hory, Levín a Kozinec (naleziště kamenů), hrad Kumburk, město Pecka se stejnojmenným hradem, jež patřil Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic. Je tu i galerie plastik sochaře B. Kafky.


Aktualizováno dne: 10.11.2014
Ubytování v Nové Pace
GPS: 50.49806,15.507909
Adresa: Česká č.p. 1649, 50901 Nová Paka
Telefon: +420 449 609, +420 724 058 376 po 15 hodině
Mobil: +420 449 609, +420 724 058 376 po 15 hodině

Zajímavá místa v okolí

Městské muzeum sídlí v několika budovách, v nejnovější budově Klenotnice se můžete seznámit s vyvřel...
Návštěvníci muzea mohou shlédnout historické automobily, motocykly a jiné exponáty z let 1870 - 2005...
Škola ve Staré Pace byla zřízena roku 1799 v roubené chalupě, která pochází z roku 1790. Třída se na...