Kraj: Moravskoslezský kraj | Okres: Bruntál | Město: Staré Město | Lokalita: Staré Město pod Sněžníkem | Hora: Králický Sněžník

Chata Javorka

Hynčice pod Sušinou č.p. 91, 78832 Staré Město 41.47 km od centra Staré Město
Kapacita 15 lůžek
Ubytování již od 90 Kč
Obecný Chata Javorka se nachází v Hynčicích pod Sušinou, na východní straně pohoří Králický Sněžník, poblíž Starého Města pod Sněžníkem.
Ubytování V 1. nadzemním podlaží je lyžárna, kolárna, WC, hospodářská místnost a INFRASAUNA.

Ve 2. nadzemním podlaží je kuchyň vybavená sporákem s troubou, mikrovlnou troubou, varnou konvicí, lednicí, varným i jídelním nádobím, dřezem s teplou vodou. Na kuchyň navazuje jídelna pro 8 osob a dále společenská místnost s TV, rádiem s přehrávačem a společenskými hrami. Poslední místností v tomto podlaží je koupelna se sprchou, vanou a umyvadlem.

Ve 3. nadzemním podlaží jsou 4 dvoulůžkové ložnice, z nichž tři mají navíc
přistýlky. Mezi pokoji je společné WC. Vytápění chaty je zajištěno elektrickým přímotopem.

V letním období lze využít ještě nevytápěné podkroví, kde jsou dva pokojíky, každý se dvěma lůžky.

viz. odkaz na rozšířený ceník

Rozšířený ceník
Lůžka dvoulůžkové pokoje s přistýlkou
Stravování Vlastní, ke stravování můžete také využít nekuřáckou hospůdku v sousedním obslužném objektu lyžařských vleků nebo další restaurace v obci.
Volný čas Na Sušině, na jejímž úbočí Hynčice leží, jsou příznivé podmínky pro paragliding, k němuž je využívána.

Vlek Sedlo i se sjezdovkou je provozován i mimo zimní sezónu k jízdě na pásových lyžích, horských minikárách (velmi oblíbené), horských koloběžkách a mountainboardech. U vleku je sportoviště s trampolínami, stolním tenisem, kuželkami, prolézačkami apod.

Další možnosti jsou ve Starém Městě pod Sněžníkem - 2 jezdecké stáje, tenisové kurty místního TK, koupaliště, bowling. Vodáci využívají hodně ke sjezdu řeku Krupá do Hanušovic a odtud dál po Moravě.

500 m od chaty je linie vojenských opevnění z 1. republiky. V okolí jsou horské louky lákající k procházkám a lesy bohaté na zvěř, borůvky a houby.

Pěší turistika, cykloturistika:

Asi nejatraktivnější je výstup na Králický Sněžník. Po překonání sjezdovky Sušina, která začíná 100m od Javorky a je dlouhá 460m se dostanete na lesní cestu. Po ní krátkým stoupání a dále po vrstevnici dojdete k chatě Návrší. Odtud pak nad Adéliným pramenem do sedla pod Králickým Sněžníkem. Druhou možností je přejít do sousední obce Stříbrnice, zde u kostela obočit vpravo a do sedla pod Králickým Sněžníkem vystoupat kolem nedávno obnovené lesní kaple. Dále pak vede lesní cesta kolem sošky slůněte z r. 1932 a základů bývalé Liechtenštejnovy chaty zbořené v roce 1971 k prameni řeky Moravy (1380 m n. m.) a poté travnatým svahem až na vrchol Sněžníku. Zde stála až do r. 1973 kamenná rozhledna. V minulosti se zde také stýkaly historické hranice Království českého, Markrabství moravského a Hrabství kladského. Z vrcholu Králického Sněžníku jsou překrásné rozhledy na celý hřeben Hrubého Jeseníku a Orlické hory. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Olomouc, Beskydy, Krkonoše a polské Soví hory. Asi 500 metrů jihozápadně od vrcholu jsou vidět Vlaštovčí kameny, soustava rulových skalních srubů s kamenným mořem na úpatí..

Další oblíbenou trasou je cesta na Paprsek. Ze Starého Města vede směrem na Malé Vrbno asfaltová silnice, ze které vlevo odbočuje polní cesta dlouhým táhlým stoupáním na kopec Větrov a poté na Starý kopec. Odsud jsou překrásné výhledy na hlavní hřeben Jeseníků i skupinu Králického Sněžníku s hřebenem Sušiny. Pak přes louky a mladým smrkovým lesem vystoupáme k chatě Paprsek. Od chaty jsou vynikající výhledy do Staroměstské kotliny..

Mezi náročnější, ale krásné trasy patří túra kolem kaskád Prudkého potoka. Ze Starého Města se po zpevněné cestě mezi loukami přes chatovou osadu a typické letovisko Hynčice pod Sušinou dostaneme k hájence Bystřiny. Odtud vede zpevněná lesní cesta proti proudu potoka k informačnímu místu Pod Srubem. Zde opustíme lesní cestu a stoupáme proti proudu Prudkého potoka až k místu zvanému Mokřiny. Tok potoka se prodírá balvanitým korytem a vytváří tak četné kaskády a peřeje. Je to překrásná přírodní scenérie, která stojí za zhlédnutí. Od Mokřin vede cesta kolem bunkrů, které byly součástí obranné linie vystavěné v letech 1937 – 1938 na obranu ČSR na Sušinu (1321 m). Z jejího vrcholu je výhled na Staroměstsko. Přes vrcholové rašeliniště, oživené četnými jezírky, pokračuje cesta místy po haťovém chodníku přes Černou kupu (1295 m) až do sedla pod Králickým Sněžníkem.
Zimní aktivity Javorka leží v centru lyžařského areálu se sjezdovkami všech náročností a se snowparkem. V zimním období sníh a jeho kvalitu zaručuje zasněžovací systém a každodenní úprava sjezdovek. Areál poskytuje tyto služby pro zákazníky - skiservis, půjčovna, lyžařská škola, hlídání dětí, WC, občerstvení, sněžný bar apod.).
V okolí jsou nezapomenutelné terény pro běžkaře.
Aktualizováno dne: 09.11.2016
Chata Javorka
GPS: 50.1576039,16.9034230
Adresa: Hynčice pod Sušinou č.p. 91, 78832 Staré Město
Telefon: +420 608 050 618

Zajímavá místa v okolí

Muzeum v areálu bývalých pevnostních kasáren ve Starém Městě pod Sněžníkem nabízí dvě expozice věnov...
V prosinci 2015 se otevřela nová stavba kde se můžete projít v korunách stromů a zažít jedinečný poh...
Součástí adrenalin parku je: Lanový park Jedná se o jeden z největších lanových parků v České re...