Kraj: Prešovský | Okres: Stará Ľubovňa | Město: Stará Ľubovňa | Lokalita: Vyšné Ružbachy | Hora: Pieniny

Penzión GLINEC

Vyšné Ružbachy č.p. 61, 06502 Stará Ľubovňa km od centra Stará Ľubovňa
Kapacita 28 lůžek
Ubytování již od 38 EUR
Obecný Pozývame Vás do novopostaveného P e n z i ó n u rodinného typu G l i n e c, ktorý celoročne ponúka ubytovacie a stravovacie služby. Nachádza sa v centre Vyšných Ružbachov, vzdialených iba 300 m od svetoznámych liečebných termálnych kúpeľov a zároveň len 700m od lyžiarského strediska SkiPark.

Ubytovacia kapacita je 28 ľudí, a penzión poskytuje prijemné strávenie voľných chvíľ pre všetky vekové kategórie.

Penzión je možné využiť pre rodinné pobyty, firemné akcie, školenia, prezentácie, školské výlety, športové sústredenia, lyžiarske a kondičné zájazdy.

V priestoroch penziónu môžete stráviť príjemné večerné posedenia s možnosťou využitia grilu v letnej záhrade, alebo slovenskej izbe, v ktorej si pri objednávke môžete vychutnať pečené prasiatko.

K dispozícii pre našich hostí je uzavreté parkovisko pre automobily vo dvore penziónu.

UBYTOVANIE
Kapacitné rozdelenie izieb:
- izba č.2 = 2+1 lôžko
- izba č.3 (bunka) = 2+1 lôžka /spoločné WC a sprcha s izbou č. 4
- izba č.4 (bunka) = 2+1 lôžka /spoločné WC a sprcha s izbou č. 3
- izba č.5 = 2+2 mezonetová izba
- izba č.6 = 2+3 mezonetová izba
- izba č.7 = 2+1 lôžko
- izba č.8 = 3+1 mezonetová izba
- izba č.9 = 2+1 lôžko

Ubytovanie a jeho vybavenie: 2+3+4 – lôžkové izby s možnosťou prístelky, TV/SAT, sprcha, WC
Ubytovaním hosťom je k dispozícii chladnička, mikrovlnka a rychlovarná kanvica bez poplatku.

BAR a KAVIAREŇ
V kaviarničke penziónu Glinec ponúkame okrem príjemného a pohodlného posedenia pre 28 hostí pri hudbe alebo TV/SAT programe aj:
* raňajkové menu
* obedy a večere
* široký sortiment kvalitnej kávy a čajov
* čapované a flaškové pivo
* teplé a studené miešané alko a nealko nápoje
* ľadové zákusky.

SPOLOČENSKÉ PRIESTORY - slovenská izba
Izba zariadená doplnkami - zbierkou tradičných predmetov sedliaka 19-tého storočia s neprehliadnuteľným krbom núka možnosť posedenia pri teple otvoreného ohňa aj v priestoroch penziónu.

Lůžka 1/2, 1/3, 1/4 izby s možnosťou prístelky
Stravování individuálne, resp. s raňajkami
Zabezpečujeme stravu podľa pripravovaného denného menu v blízkej reštaurácii Kamenný Dvor.
Volný čas VYŠNÉ RUŽBACHY
*********************
Obec Vyšné Ružbachy leží na juhovýchodnom úpätí Spišskej Magury približne tri kilometre od hlavnej cesty z Popradu do Starej Ľubovne. Výhody mikroklímy pri ružbašských minerálnych prameňoch poznali už predhistorickí ľudia z obdobia paleolitu. Stopy po nich sa našli v miestnych travertínových lomoch.

Už v stredoveku ľudia poznali liečivé účinky ružbašských zemitých uhličitých minerálnych prameňov a založili pri nich prvé kúpele. Ružbašské kúpele s obľubou navštevovala poľská a uhorská šľachta.

Zo starej vidieckej architektúry Vyšných Ružbách sa zachoval iba zvyšok. Krásny je miestny rímskokatolícky kostol zasvätený Obetovaniu Pána. Postavili ho v barokovom slohu v druhej polovici 18. storočia. Okrem neho je v chotári osem kaplniek. K historicky cenným stavbám Vyšných Ružbách patrí pôvodná budova obecného úradu z roku 1682.

V kúpeľoch sa dodnes využíva deväť minerálnych prameňov hydrouhličitanového a vápenatohorečnatého typu. Teplota vody v prameňoch je približne 22 °C. Najvýdatnejší je prameň Izabela, ktorý napĺňa letné kúpalisko.

Takmer nikto z nás sa nevyhne takým civilizačným ochoreniam, ako sú stres a depresia, ktoré sa podľa odborníkov stanú najzávažnejšími ochoreniami 21. storočia. Dnes sa kúpele zameriavajú na liečbu kardiovaskulárnych ochorení, pohybového ústrojenstva, neurózy, netuberkulóznych ochorení dýchacích ciest, ženských chorôb, chorôb z povolania a psychickej povahy, onkologických chorôb. Prekrásna prírodná scenéria Vyšných Ružbách, ako aj turisticky atraktívne a vyhľadávané miesta v blízkom okolí predurčujú kúpele na kvalitný odpočinok počas celého roka. V lete možno využívať kúpalisko, v zime lyžiarske zjazdovky.

Kraj je obdarovaný aj nevšednými prírodnými krásami. Jednou z hlavných atrakcií Vyšných Ružbách je travertínový lom.

A k o sa k nám d o s t a n e t e?
Ak pricestujete vlakom, mesto Poprad je východzou stanicou do Vyšných Ružbách (40 km). Odtiaľ možno ďalej cestovať autobusom, vlakom, taxíkom, prípadne osobnou dopravou. Pri leteckej doprave je najbližšie letisko v Poprade.

RUŽBAŠSKÝ TRAVERTÍN
****************************
Okolo ružbašských minerálnych prameňov sa vytvorili pozoruhodné prírodné útvary - travertínové kopy. Niektoré sa v strede prepadli a pripomínajú sopečné krátery. Jeden z najkrajších naplnený vodou s priemerom 20 metrov sa volá Kráter. Ďalšie prepadnuté kopy sú síce väčšie, ale bez vody. Kráter Smerdžonka volajú pre unikajúci oxid uhličitý Jamou smrti, často tu možno nájsť uhynutého vtáčika. Ružbašský travertín je vhodným materiálom pre sochárov. Je preto lákadlom pre umelcov z celého sveta, čo tu v rámci sochárskych sympózií pretvárajú poddajný ušľachtilý kameň na nádherné umelecké diela, ktoré krášlia miestny kameňolom upravený na galériu pod holým nebom.

HISTÓRIA KUPEĽOV
***********************
S ich výstavbou začal knieža Štefan Ľubomirski, ktorý po Gašparovi Maciejewskom prevzal v roku 1591 správu spišského starostovstva. O zriadení kúpeľov, spôsobe liečby a spoločenskom živote podal cenné svedectvo Jan Inocent Petriczy v malej monografii O wodach w Družkaku i Lackowej, ktorá vyšla po poľsky a latinsky v Krakove roku 1635. Ten datoval výstavbu kúpeľov podľa kúpeľného zariadenia, najmä kotlov na ohrev minerálnej vody k roku 1595.

Vaňové a pitné liečebné procedúry sa používali na liečenie žalúdočných, kožných a nervových chorôb, na ktoré sa využívala minerálna zemito sírnatá uhličitá voda vytvárajúca travertínový tuf. V roku 1825 kráľovská komora odpredala kúpele Eugenovi Imrichovi Jónymu, ktorý si v obci postavil kaštieľ a začal s obnovou spustnutých kúpeľných objektov, z ktorých viaceré musel zbúrať a postaviť nové. Jóny dal postaviť nový kú
Aktualizováno dne: 27.06.2013
Penzión GLINEC
GPS: 49.305413,20.562844
Adresa: Vyšné Ružbachy č.p. 61, 06502 Stará Ľubovňa
Telefon: +421 905 478 245, +421 915 119 693
Mobil: +421 905 478 245, +421 915 119 693