Kraj: Banskobystrický | Okres: Banská Štiavnica | Město: Banská Štiavnica | Lokalita: Banská Štiavnica | Hora: Štiavnické vrchy - Sitno...

Penzión COSMOPOLITAN I.

Zvonová č.p. 1, 96901 Banská Štiavnica km od centra Banská Štiavnica
Kapacita 27 lůžek
Ubytování již od 22 EUR
Obecný Náš P e n z i ó n C O S M O P O L I T A N I. sa nachádza v historickom centre mesta Banská Štiavnica, ktorá je od roku 1993 zapísaná v Zozname kultúrnych pamiatok UNESCO.  
 
Penzión vznikol citlivou rekonštrukciou bývalého meštiackeho domu postaveného koncom 19. storočia. Je zariadený v historickom duchu s mnohými zachovanými prvkami. Veríme, že návštevník sa bude u nás cítiť akoby sa preniesol v čase.  
  
Ubytování Poskytujeme 12 luxusne zariadených izieb s kúpeľňami, TV a minibar. Súčasťou penziónu je aj reštaurácia, bar a bowling, ktoré vznikli z bývalej výrobnej haly na šitie topánok. Je protikladom penziónu nakoľko interiér je zariadený moderne.  
 
Výborné jedlá, lákavé miešané nápoje a bowling prispejú k príjemne strávenému času v našom penzióne. Ponúkame možnosť konferencií, školení. Možnosť projekcie, Wi-Fi bezplatné pripojenie na internet.  
 
Lůžka 1/1, 1/2 (standart, apartmán) + možnosť prístelky
Stravování raňajky (možnosť stravovania v reštaurácii penziónu)
Volný čas *** SVäTÝ ANTON (B. Štiavnica) ***  
Kaštieľ - múzeum - Národná kultúrna pamiatka  
 
Antolský kaštieľ vybudovala v 18. storočí na mieste stredovekého hradu rodina Koháryovcov. Na prvom poschodí kaštieľa sú sprístupnené v pôvodnej podobe zachované interiéri. Medzi nimi obzvlášť vyniká Zlatý Salón, nazývaný tiež salón Márie Antoinetty (nábytok darovala Mária Terézia svojej najmladšej dcére ako svadobný dar), Čínsky salón z prvej polovice 18. storočia a audienčná sála v štýle Ľudovíta XIV. Ten doplnil pozoruhodným mobiliárom posledný majiteľ kaštieľ bulharský cár Ferdinand Coburg. Prehliadka kaštieľa pokračuje expozíciami múzea. Z bohatých fondov sú predstavené zbierky loveckých zbraní, nábojov, lovecká výstroj a pod. Bohatá je zoologická kolekcia obsahujúca zbierky vtákov, viac ako 2000 trofejí najrozmanitejšej poľovnej zveri, zbierku abnormalít a pod.  
 
Z a u j í m a v o s ť :  
Štyri krídla budovy symbolizujú štyri ročné obdobia, 12 komínov mesiace, 52 izieb týždne a 365 okien dni v roku. V parku rastie sekvoja obrovská ktorú dal zasadiť Filip Coburg roku 1878 pri príležitosti narodenia syna Leopolda. Začiatkom septembra sa v kaštieli poriadajú atraktívne poľovnícke slávnosti Dni. Sv. Huberta a v júni Rozprávkový les pre deti.  
 
*** ZVOLEN ***  
- Zvolenský Zámok  
 
Zámok patrí medzi vrcholné diela gotického staviteľstva druhej polovice 14 storočia na Slovensku. Zámok obklopuje opevnenie so štyrmi valcovitými baštami a hranolovou vstupnou bránou.  
Interiér: Na prízemí zámku si môžeme prezrieť expozíciu Lapidárneho gotického umenia na prvom poschodí Európske umenie 16-18 stor. zo zbierok Slovenské národnej galérie v Bratislave. Gotická rytierska sieň slúži dnes na reprezentačné účely. Veľmi zaujímavá je i baroková hala so stropom rozdeleným na 78 polí v ktorých sú chronologicky usporiadané obrazy rímskych a nemeckých cisárov. Posledným z nich je KAROL VI.  
 
Z a u j í m a v o s ť :  
Na juh od Zvolena ležia ruiny Pustého hradu, na zrúcaninách ktorého sa údajne zjavujú prízraky starca a jeho dcéry. Krutý kastelán Zurzor sa zamiloval do dcéry starého rybára, chcel si ju vziať za ženu. Ten však nesúhlasil. Kastelán preto chcel starca zabiť, šíp však zasiahol jeho dcéru. Kastelán skočil do Slatiny a utopil sa, žiaľom zomrel i starý rybár. Ich prízraky sa prechádzajú po hrade, čoho sa dotknú to zbelie. Prechádzajúci prízrak dievčiny vraj zanecháva za sebou koberec konvaliniek.  
 
- Vlastivedné múzeum: v sídle múzea sú inštalované výtvarné, archeologické, historické a etnografické zbierky.  
Z a u j í m a v o s ť: Poklad bronzových mečov, štít bojovníka.  
 
*** Starobylé banské mesto BANSKÁ BYSTRICA ***  
 
je administratívnym hospodárskym a kultúrnym centrom stredného Slovenska. Osídlenie mesta siaha až do mladšej doby kamenej. Centru dominuje národná kultúrna pamiatka - areál mestského hradu, pochádzajúci zo 14 storočia. Zahŕňa farský kostol Nanebovzatia Panny Márie z polovice 13 stor., slovenský kostol sv. Kríža, opevnenie mestského hradu, renesančné a barokové meštianske domy. Mestská hodinová veža je pozostatkom barokovej radnice. V meste je niekoľko múzeí. Popri vlastivedne zameranom už zmienenom Stredoslovenskom múzeu je to pamätník Slovenského národného povstania, Literárne a hudobné múzeum, Oblastná galéria a kaštieľ Tihanyovcov v Radvani s prírodovednou expozíciou.  
 
 
Tipy na výlety:  
***************  
- S i t n o - je najvyšším vrchom Štiavnických vrchov (1009 m n.m.). Z jeho vrcholu je široký kruhový výhľad. Strmé skalné steny z andezitu chránia vrchol z troch strán. Sitno je charakteristické jedinečným striedaním panónskej a karpatskej flóry. Je miestom výskytu viacerých chránených druhov rastlinstva a živočíšstva. Milovníci behu na lyžiach môžu využiť niekoľko značených a upravovaných bežkárskych trás. Na vrchole Sitna je v mesiacoch máj až september v prevádzke rozhľadňa,
Aktualizováno dne: 09.04.2013
Penzión COSMOPOLITAN I.
GPS: 48.456079,18.902733
Adresa: Zvonová č.p. 1, 96901 Banská Štiavnica
Telefon: +421 45 692 11 13
Fax: +421 45 692 11 13
Mobil: +421 918 601 149