Kraj: Prešovský | Okres: Levoča | Město: Levoča | Lokalita: Levoča | Hora: Slovenský raj

Chata Marek

Levočské kúpel č.p. 3281, 5401 Levoča km od centra Levoča
Kapacita 10 lůžek
Ubytování již od 7 EUR
Obecný  
CHATA MAREK leží v blízkosti lyžiarskeho vleku v Levočskej doline, ktorá sa nachádza v srdci Spiša, 6 km od známeho historického mesta Levoča. Leží v tichej časti v blízkosti lesa a je vhodná pre rodiny s deťmi a ľudí vyhľadávajúcich kľud a pokoj. Našim hosťom radi poradíme čo sa v našom okolí určite oplatí vidieť.  
 
POPIS (7+3 lôžok):  
- 2 samostatné izby so spoločným sociálnym zariadením (umývadlo, sprchovací kút, WC) (1/4, 1/3+1)  
- spoločenská miestnosť s TV-SAT, krbom, posedením a lodžiou (1/0+2)  
- spoločenská miestnosť s barom a stolným tenisom  
- vybavená kuchyňa (plynový sporák s elektrickou rúrou, chladnička, mikrovlnka, kávovar, rýchlovarná kanvica) s jedálenským stolom  
- miestnosť na odkladanie bicyklov a lyží  
- bezplatné parkovanie áut v uzamknutom dvore  
- ústredné kúrenie  
- celoročná prevádzka  
 
Cena ubytovania za osobu na noc od 7 € do 11 €. V zime doplatok za spotrebovanú elektrickú energiu. 
    Dieťa do 3 rokov bez nároku na lôžko zdarma. Deťom do 10 rokov a pri pobytoch dlhších ako 7 dní poskytujeme zľavy.
Cena dohodou dle délky pobytu a počtu osob.
Sleva Deti do 3 rokov bez nároku na lôžko - ZDARMA
Lůžka 1/3+1 prístelka, 1/4, 1/2
Stravování individuálne (možnosť varenia)
Volný čas Chata je ideálnym východiskom pre poznávanie historických pamiatok Spiša (radnica a chrám sv.Jakuba v Levoči, pútnické miesto Mariánska hora, Spišská Kapitula, Spišský hrad), prírodných krás blízkeho okolia (Slovenský raj, Pieniny, Vysoké Tatry) a návštevu termálneho kúpaliska vo Vrbove, Spišskej Novej Vsi a aquaparku v Poprade.  
V L E T E je možnosť zakúpenia povolenia na lov rýb v blízkosti Levoče.  
V Z I M E je možné zasa lyžovať na výborne upravenej zjazdovke priamo pri ubytovaní v lyžiarskom stredisku Ski Levoča, Závada, alebo v lyžiarskych strediskách Plejsy a Vysoké Tatry.  
 
OKOLIE:  
 
Nad Levočou sa vypína M a r i á n s k a h o r a - na vrchole tohoto strmého kopca (prístup je možný aj autobusom) sa nachádza kostol Navštívenia Panny Márie. Je najvýznamnejším pútnickým miestom na Slovensku, kde sa  
1. júlový víkend konajú náboženské púte a obrady.  
 
Turistický región Spiš má na svojom území množstvo kultúrno-historických pamiatok z ktorých najvýznamnejšou hodnotou S p i š s k ý h r a d (cca 12 km od Levoče) - národná kultúrna pamiatka, zapísaná do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Svojou rozlohou viac ako 4 ha je jedným z najväčších hradných komplexov strednej Európy.  
 
Západne od Spišského Podhradia leží S p i š s k á k a p i t u l a - mestská pamiatková rezervácia, centrum cirkevnej jednotky - sídlo Spišského biskupstva. Dominantou je katedrála z prvej polovice 13. storočia v románskom a neskorogotickom slohu. Dnes tu sídli bohoslovecká fakulta.  
 
Národný park S l o v e n s k ý r a j sa nachádza vo východnej časti Slovenska. Je vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť. Vďaka svojim unikátnym roklinám s vodopádmi (Kyseľ, Piecky, Sokolia dolina, Zejmarská roklina) a podzemným jaskyniam a dieram (Dobšinská ľadová jaskyňa , Stratenská jaskyňa, Medvedia jaskyňa , Čertova diera) patrí medzi najkrajšie prírodné skvosty Slovenska . V Slovenskom raji sa nachádzajú známe lyžiarske strediská Mlynky, Dedinky. Z obce Dedinky vedie lanovka na planinu Geravy. Je to jediná lanovka v Slovenskom raji. Pri obci je vodná nádrž Palcmanská Maša s možnosťou kúpania sa, vodných športov a rybolovu.  
 
 
Mesto LEVOČA  
*******************  
Celé okolie dýcha históriou a krásnou prírodou...  
Súčasné mesto je mestskou pamiatkovou rezerváciou a vzniklo po tatárskom spustošení lokality v polovici 13. storočia. Bohatstvo mesta dokumentujú historické gotické a renesančné stavby. Na historickom námestí je viac ako 50 gotických, renesančných a ranobarokových patricijských domov s arkádovitými vnútornými dvormi. Po obvode historického jadra sú zachovalé časti gotických mestských opevnení zo 14. a 15. storočia v dĺžke 2 km. Reštaurované sú viaceré bašty, veže, Košická a Menhardtovská brána.  
 
C h r á m s v . J a k u b a - národná kultúrna pamiatka a druhý najväčší kostol na Slovensku. Je v ňom mimoriadne cenný neskorogotický interiér a niekoľko fresiek z konca 14. storočia. Veľmi pozoruhodný je jeho hlavný oltár, vysoký 18,6 m a široký 6 m, pochádzajúci zo začiatku 16. storočia. Sochárska časť pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče. V strede oltára je skriňa so sochami Madonny s dieťaťom (2,47 m), sv. Jakuba st. (2,32 m) a sv. Jána Evanjelistu (2,30 m), na krídlach sú reliéfy, pri zatvorení tabuľové maľby. V predele je skupina Poslednej večere. Celý interiér kostola, veľmi dobre zachovalý, je v podstate múzeom sakrálneho umenia stredoveku. Pozoruhodné sú najmä gotické krídlové oltáre s plastikami a maľbami a jednotlivé sochy.  
Hlavný oltár je najvyšším dreveným neskorogotickým oltárom na svete. Dielo Majstra Pavla z Levoče je národnou kultúrnou pamiatkou.  
Z meštianskych domov na námestí medzi najzaujímavejšie patrí renesančný tzv. Thurzov dom. Vznikol v 16. storočí spojením dvoch gotických domov.  
 
Aktualizováno dne: 18.04.2013
Chata Marek
GPS: 49.059857,20.588089
Adresa: Levočské kúpel č.p. 3281, 5401 Levoča
Telefon: +421-53-4512558, +421-903-382113
Mobil: +421-53-4512558, +421-903-382113